Innowacja została opracowana w oparciu o własne stosowane do tej pory sposoby pracy z uczniami oraz obserwacje zainteresowań uczniów dotyczących korzystania z gier edukacyjnych rozwijających logiczne myślenie, doskonalących koncentrację i strategię. Jest propozycją cyklu zajęć z nauki gry w szachy oraz działań rozwijających zdolność logicznego myślenia i koncentracji uwagi u uczniów edukacji wczesnoszkolnej w klasach I – III poprzez: matematyczne rozrywki umysłowe, różnorodne zabawy i gry logiczne, łamigłówki matematyczne, komputerowe gry dydaktyczne.
Innowacja polega na wykorzystywaniu powszechnie znanych gier planszowych, karcianych i logicznych w celu rozwijania zainteresowań matematycznych, pogłębiania umiejętności i podnoszenia sprawności rachunkowej dzieci w pierwszym etapie kształcenia szkoły podstawowej.