3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Per Nilsson „Inny niż wszyscy”
W klasie Dawida jest chłopiec z zespołem Aspergera Pani mówi, że to nie choroba. Skoro nie, to dlaczego ma taką dziwną nazwę? To prawda, że Oskar zachowuje się trochę inaczej niż wszyscy. Ale czy Dawid nie jest czasem do niego podobny? I czy to znaczy, że też nie jest zupełnie normalny? A w ogóle, co to znaczy być normalnym? Świetne opowiadanie o inności, normalności i relacjach w klasie z perspektywy 9-10-letniego chłopca. Na poważnie i z humorem.

Helena Kraljič  „Janek jest inny. Historia chłopca z autyzmem"

to opowieść o chłopczyku, który cierpi na autyzm. Poznajemy jego chorobę, widzimy miłość rodziców oraz rodzeństwa. Janek jest dzielnym chłopcem, który żyje w swoim świecie, ale równocześnie okazuje się, że jest obdarzony wieloma zdolnościami, wystarczy je tylko z niego wydobyć. Po pewnym czasie rówieśnicy dostrzegają jaki ma w sobie potencjał. Okazuje się, że chłopczyk ma nieprawdopodobne zdolności matematyczne, wspaniale rysuje, wspaniale buduje z klocków.

Seria "Porozmawiajmy o uczuciach" składa się z trzech części, z których każda dotyczy innego rodzaju niepełnosprawności: Magdalena Karowska-Koperwas „Moja mama jeździ na wózku", Marzena Rydzewska "Moja mama nie widzi"  i Marzena Rydzewska "Moja mama nie słyszy". Książeczki adresowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym. Lektura ma ułatwić rodzinne rozmowy na trudne tematy.

Katarzyna Lewandowska-Turzynska „Kompleksy pandy i niepełnosprawność żyrafki” to  wzruszająca lekcja przyjaźni i tolerancji. Pewnego dnia w klasie pojawia się nowa uczennica – mała, niepełnosprawna żyrafa. Jest inna niż wszystkie dzieci, więc nie może liczyć na to, że będzie lubiana. Pomocną „dłoń” wyciąga do niej jedynie nieco zbyt obfita w kształtach panda, zapraszając ją do swojej ławki. Wkrótce pulchna panda i mała żyrafka na trzech nóżkach zostają przyjaciółkami. Czy razem uda im się pokonać własne lęki i uprzedzenia? Jak poradzą sobie ze szkolną rzeczywistością? W tej historii odnajdziecie dużo piękna i radości w relacji pomiędzy bohaterkami. Dodatkowo odkryjecie wartościowe i rozwijające propozycje warsztatu - rozmów z dzieckiem oraz dodatki ulubione przez bohaterów książki.

Ilona Tront „Zakręcone dzieciaki” to historie pięciorga dzieci: Lenki, Marysi, Kuby, Krzysia i Franka. Choć każde z nich ma inne marzenia, inny charakter i inne problemy, tak naprawdę wiele ich łączy. Przygody, które im się przytrafiają, układają się w pogodną, pełną mądrości opowieść o dzieciństwie, marzeniach i sile przyjaźni. Jak pomagać potrzebującym? Co robić, by nie krzywdzić innych? W jaki sposób dbać o swoje otoczenie? „Zakręcone dzieciaki” pomagają znaleźć odpowiedzi na te ważne pytania! A na koniec każdego rozdziału czeka   nagroda w postaci rysunków do kolorowania oraz krzyżówki, rebusów i zagadek.
W książce znajdzie się też miejsce na dopisanie własnego opowiadania. Czas rozpocząć przygodę!

Kolet Janssen  „Mój brat jak huragan”
W książce Kolet Janessen pokazuje życie codziennego takiego dziecka i jego najbliższych. Ukazuje, jak jego rodzice starają się, pomagają mu, ale i czasem chcieliby żyć jak normalni ludzie. Poważnie myślą nad wysłaniem syna do specjalnego ośrodka. Jednak siostra chłopca nie chce utracić brata, więc postanawia z nim uciec. Ostatecznie wszystko kończy się dobrze, a rodzice i Hannah przekonują się, jak bardzo kochają Andreasa.

Jan Mela „Poza horyzonty”
Jasiek rozpoczyna opowieść o swoim życiu od 24 lipca 2002 roku, kiedy to w wyniku porażenia prądem stracił lewą nogę i prawe przedramię. Następnie przeprowadza nas przez kolejne tragiczne wydarzenia, takie jak pożar rodzinnego domu oraz śmierć młodszego brata. Opowiada o pobycie w szpitalu, załamaniu nerwowym oraz długiej rehabilitacji.

Dlaczego więc ktoś, kogo dotknęła taka tragedia, myśli o zdobyciu obu biegunów? Jasiek odpowiada prosto: A dlaczego nie? Przecież każdy ma swój biegun. W sytuacji, gdzie każda, nawet najprostsza czynność ograniczona jest szeregiem barier, gdzie normalne życie jest jedynie wspomnieniem, autor odkrył swoją pasję, która dodała mu sił do przezwyciężenia przeciwności losu i otworzyła drogę do największej przygody życia.

Jasiek Mela już dwa lata po wypadku razem z Markiem Kamińskim zdobył oba bieguny Ziemi, a cztery lata później wraz z dziewięcioma niepełnosprawnymi osobami wyruszył na najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. Udowodnił tym samym, że kalectwo to jedynie stan umysłu, a „chcieć” oznacza „móc”.

Książka to opowieść o człowieku, który mimo swej niepełnosprawności kocha życie.
Jasiek Mela to najmłodszy w historii oraz jedyny niepełnosprawny zdobywca bieguna północnego i południowego, założyciel fundacji Poza Horyzonty, laureat nagrody Człowiek bez barier.