O wolontariacie

Pracę wolontariacką można opisywać na wiele sposobów, a samą ideę wolontariatu rozpatrywać  z wielu punktów widzenia. Każdy z nas ma swoją definicję wolontariatu, która wynika z osobistych odczuć, jakie się z nim wiążą.

Poniżej przedstawimy definicję wolontariatu według Jana Pawła II, który z własnego doświadczenia wiedział czym jest poświęcenie oraz bezinteresowne niesienie pomocy innym ludziom. Warto te słowa przemyśleć i postarać się by w jakimś stopniu kierować się nimi w życiu.

"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."

A OTO NASZE SZKOLNE ABC WOLONTARIATU

Czym jest wolontariat?

Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczające poza więzi rodzinno- koleżeńsko- przyjacielskie. Słowo wolontariat pochodzi od łańskiego słowo voluntas oznaczającego wolną wolę,  w języku angielskim słowo volunteering oznacza zgłaszanie się na ochotnika.

Kim jest wolontariusz?

Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Innym określeniem jest to ochotnik. Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

Jak zostać wolontariuszem? Od czego zacząć?

Wolontariuszem może zostać każdy. Oprócz dysponowania wolnym, czasem należy mieć przede wszystkim dobre chęci. Cechy, które powinny charakteryzować wolontariusza:

• optymizm i chęć do działania

• motywacja do niesienia pomocy

• odwaga i brak barier psychicznych

• odpowiedzialność

• wrażliwość

• systematyczność

Co mogą robić wolontariusze?

• Pomagać w nauce uczniom klas młodszych, rówieśnikom — tak zwana pomoc koleżeńska

• Wspierać osoby starsze, samotne, niepełnosprawne mieszkające na terenie Targówka

• Prowadzić działalność na polu ekologii, sportu i kultury

• Udzielać się w akcjach charytatywnych czy w imprezach okolicznościowych