Plan pracy

Program Szkolnego Klubu Wolontariusza SP nr 28 im. Stefana Żeromskiego w Warszawie

Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,

z jakim tej pomocy się udziela.”

Jan Paweł II

Program Szkolnego Klubu Wolontariusza Szkoły Podstawowej nr 28 im. Stefana Żeromskiego w  Warszawie został opracowany w oparciu o kierunki polityki oświatowej MEN, o podstawę programową kształcenia ogólnego, a także na podstawie wcześniejszych doświadczeń pracy z mło­dzieżą i dziećmi czy w działalności pomocowej przy współpracy z innymi instytucjami.

Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Zatem wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy i działać we wszelkiej dziedzinie życia społecznego, tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna. Nie ma ograniczeń wiekowych czy predyspozycyjnych.

Szkolny Klub Wolontariusza to inicjatywa skierowana do uczniów naszej szkoły – i tych najmłodszych (1-3), których w wolontariacie wspierają rodzice, tych nieco starszych (4-6) i tych najstarszych (7-8). Skupia ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania  w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego rodzaju inicjatywy charytatywne, kulturalne. Klub Wolontariusza jest wspólnotą całkowicie nieodpłatną i otwartą na wszystkich, którzy chcą pomagać innym.

Rodzinny Wolontariat to inicjatywa wewnątrz Szkolnego Klubu Wolontariatu, która ma na celu przyciągnąć najmłodsze dzieci z rodzinami. Dzięki temu rozwinie się chęć pracy i zabawy w rodzinie, scali to rodzinę, utworzy więzi i wskaże, jakie działania dziecko powinno powielać.

1. Założenia

Założeniem programu jest rozbudzenie w uczniach świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym, a także integracja uczniów poza procesem edukacyjnym. Ważne jest także rozwijanie kompetencji społecznych, dojrzałości społeczno-emocjonalnej, pracy zespołowej, rodzinnej oraz zachęcanie do poznawania i utożsamiania się z regionem, poprzez stopniowe poznawanie historii i tradycji swojej Małej Ojczyzny, chociażby poprzez opiekę nad pomnikami pamięci. Szczególny nacisk kłaść będziemy na kształtowanie poszanowania tradycji i kultury lokalnej, narodowej, a także postawy poszanowania dla innych kultur i tradycji. Pragniemy uświadomić uczniów w kwestii pojęć uprzejmości, szacunku i tolerancji, wskazać, na czym polega sprawiedliwe postępowanie czy niesienie bezinteresownej pomocy innym. Ważnym zadaniem programu będzie kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka czy zwierzęcia a także problemy środowiska naturalnego. Pragniemy to osiągnąć poprzez dyskusje, rozmowy, prezentacje, wspólne akcje informacyjne, ukazywanie przykładów, podejmowanie działań charytatywnych.

1. Cele programu
  1. zapoznanie młodzieży z ideą  wolontariatu oraz promocja wolontariatu w szkole;
  2. kształtowanie postaw sprzyjających dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu: uczciwość, wiarygodność, odpowiedzialność, wytrwałość, poczucie własnej wartości, szacunek dla innych ludzi, kultura osobista, kreatywność;
  3. rozwijanie zainteresowań i pasji wśród młodzieży;
  4. wzbogacanie doświadczeń społecznych;
  5. ukierunkowanie na dalszy rozwój osobisty, wybór ścieżki kształcenia, rozwój kariery zawodowej;
  6. nabywanie umiejętności współpracy w grupie, rozwiązywania konfliktów oraz poszukiwania kompromisów, wspieranie inicjatyw młodzieżowych;
  7. rozwijanie wśród uczniów postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby szkolnego i lokalnego środowiska;
  8. przygotowywanie młodzieży do podejmowania pracy wolontariusza;
  9. umożliwianie młodym podejmowania działań na rzecz potrzebujących pomocy;
  10. wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieżowych, działań edukacyjnych;
  11. pomoc szkolnym rówieśnikom w trudnych sytuacjach;
  12. integracja uczniów między klasowo;
  13. nauka samorządności;
  14. wykorzystywanie zapału młodzieży w pracach na rzecz szkoły oraz środowiska szkolnego;
  15. łączenie na poziomie szkoły i jej otoczenia uczniów chętnych do niesienia pomocy z osobami, którzy tej pomocy potrzebują;
  16. wspieranie ciekawych  i twórczych działań uczniów;
  17. integracja i aktywizacja rodzin we wspólnych działaniach wolontariackich.

Harmonogram pracy Szkolnego Klubu Wolontariusza znajduje się poniżej. Poprawiony został w dniu 26 czerwca 2023r.

Na stronę wstawiony został w dniu 25.08.2023 roku.