OCENIANIE WEWNĄTRZSZKOLNE - OGÓLNE ZASADY
OCENIANIE WEWNĄTRZSZKOLNE - OGÓLNE ZASADY
Rok szkolny 2023/2024
I. Cele oceniania:
Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego, które ma na celu:
a) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych oraz o postępach w tym zakresie;
b) dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o postępach i trudnościach w nauce oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia
II. Formy sprawdzania osiągnięć edukacyjnych ucznia:
1) pisemne prace kontrolne, z których uczniowie otrzymują oceny:
a) sprawdzian (obejmuje zakres materiału podany przez nauczyciela, zapowiedziany minimum 7 dni wcześniej, wpisany do terminarza w e-dzienniku, poprzedzony lekcją utrwalającą z podaniem zagadnień do powtórzenia)
b) kartkówka (obejmuje zakres materiału podany przez nauczyciela, zapowiedziana wcześniej, wpisana do terminarza w e-dzienniku) – uczeń może otrzymać ocenę cyfrową lub ocenę kształtującą
c) sprawdzian śródroczny/roczny kl. IV-VI (obejmuje treści nauczania z całego semestru/roku, przeprowadzony przed zakończeniem semestru/roku, zapowiedziany minimum 7 dni wcześniej, wpisany do terminarza w e-dzienniku, z podaniem zagadnień do powtórzenia)
d) sprawdzian po I i II sem kl.VII - VIII przygotowujący do egzaminu
2) odpowiedź ustna – nieudzielenie odpowiedzi przez ucznia jest równoznaczne z brakiem wiedzy oraz umiejętności ucznia w danym zakresie i skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej (1)
3) aktywność na lekcji (np. aktywność na lekcji, dodatkowe zadania, działania ucznia wynikające z inicjatywy ucznia) – oceniana przez system plusów (+), które są przeliczane na ocenę; pięć plusów (+) to ocena bardzo dobra (5); Plusy z aktywności z I semestru nieprzeliczone na ocenę przechodzą na II semestr.
4) praca na lekcji – oceniana przez system plusów (+) oraz minusów ( -) , które nie są przeliczane na ocenę , będących informacją zwrotną dla ucznia i rodzica (z komentarzem)
5) praca domowa
6) PROJEKTY
7) dopuszcza się egzaminy próbne w kl.VII-VIII – z których uczniowie nie otrzymują ocen (zaliczane na %)
Obowiązkiem ucznia jest staranne prowadzenie zeszytu przedmiotowego, systematyczne dokonywanie notatek z lekcji, posiadanie podręcznika oraz przyborów geometrycznych i innych materiałów potrzebnych do lekcji.
III. Zasady oceniania:
1. Pisemne formy sprawdzania wiedzy (sprawdziany, kartkówki) przeprowadzane są i oceniane zgodnie z zasadami i skalą ocen:
100% – 98% – celujący (6)
97% – 90% – bardzo dobry (5)
89% – 75% – dobry (4)
74% – 50% – dostateczny (3)
49% – 30% – dopuszczający (2)
29% – 0 % – niedostateczny (1)
Przy dolnych granicach punktacji stawia się minus ( – ), przy górnej granicy plus (+).
2. W klasach IV-VIII w ocenianiu bieżącym można stosować elementy oceniania kształtującego.
3. Uczeń, który bierze udział w konkursie matematycznym otrzymuje (+) do aktywności oraz pochwałę w Librusie.
Uczeń, który uzyska co najmniej 75% punktów możliwych do zdobycia lub zostanie zakwalifikowany do II etapu konkursu otrzymuje ocenę cząstkową 5 za konkurs.
Uczeń, który uzyska wyróżnienie w konkursie otrzymuje ocenę cząstkową 6 za konkurs.
IV. Zasady poprawiania ocen:
1. Każdą ocenę od 1 do 5 ze sprawdzianu uczeń może poprawić tylko raz , w terminie i formie uzgodnionej z nauczycielem (nie dłuższym niż 2 tygodnie od otrzymania oceny). Nie przewiduje się popraw z pozostałych form tj. kartkówek, prac domowych, aktywności, odpowiedzi ustnych.
2. Każda ocena otrzymana z poprawy (zarówno wyższa jak i niższa) jest wpisywana do dziennika jako ocena poprawiona np. [1|4], [4|3], [1|1].
V. Nieobecności, nieprzygotowania:
1. W sytuacji nieobecności na zajęciach, uczeń jest zobowiązany do uzupełnienia notatek oraz samodzielnego opanowania treści nauczania. W przypadku dłuższej nieobecności (powyżej jednego tygodnia) uczeń powinien uzgodnić z nauczycielem termin uzupełnienia danej partii materiału.
2. Uczeń nieobecny na sprawdzianie lub kartkówce jest zobowiązany do napisania jej niezwłocznie po przyjściu do szkoły, a w sytuacji nieobecności dłuższej niż 7 dni – w terminie uzgodnionym z nauczycielem. Nauczyciel zaznacza nieobecność ucznia na pracy jako nb w dzienniku Librus, a zaliczenie pracy [nb|ocena].
Jeżeli uczeń unika zaliczenia pracy – pisze ją lub zalicza w innej formie, na lekcji wskazanej przez nauczyciela np. na najbliższej lekcji, na której uczeń jest obecny, bez wcześniejszej zapowiedzi.
3. Nieprzygotowanie do odpowiedzi, brak pracy domowej , brak przyborów do geometrii lub innych materiałów niezbędnych do pracy na lekcji uczeń powinien zgłosić na początku lekcji jako nieprzygotowanie, które nauczyciel zaznacza jako np w dzienniku Librus. W semestrze uczeń może zgłosić 3 nieprzygotowania bez konsekwencji w postaci oceny, przy czym:
- nie dotyczą one: kartkówek/sprawdzianów/egzaminów próbnych,
- zgłoszenie nieprzygotowania nie zwalnia ucznia z obowiązku pracy na lekcji,
- po wykorzystaniu limitu nieprzygotowań, wiedza i umiejętności ucznia mogą zostać sprawdzone i ocenione przez nauczyciela w dowolnym czasie i formie.
4. Podczas zdalnego nauczania – jeśli uczeń wskazany do odpowiedzi rozłączy się lub nie udzieli odpowiedzi ze względów technicznych, nauczyciel powiadamia o tym rodziców ucznia przez Librus z informacją, że jeśli sytuacja powtórzy się to będzie skutkowała otrzymaniem przez ucznia oceny niedostatecznej (1) z odpowiedzi.
VI. Ocena śródroczna i roczna: /ze statutu/
1. Ocena śródroczna i roczna nie stanowią średniej arytmetycznej ocen bieżących – są śródrocznym i rocznym podsumowaniem osiągnięć edukacyjnych i postępów ucznia (ze szczególnym uwzględnieniem wyników pisemnych prac kontrolnych).
2. Uczeń ma możliwość bieżącej poprawy ocen, dlatego nie przewiduje się dodatkowej poprawy ocen na koniec I i II półrocza, z wyjątkiem przewidywanych ocen niedostatecznych.
3. Uczeń/rodzice mogą złożyć do Dyrektora szkoły pisemny wniosek o podwyższenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych (z podaniem uzasadnienia oraz wskazaniem o jaką ocenę wnoszą) w terminie 2 dni roboczych od dnia zapoznania z przewidywaną oceną. Warunkiem koniecznym do pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest: uzyskanie z pisemnych prac kontrolnych co najmniej 50% ocen wyższych od oceny przewidywanej, bieżące poprawianie ocen z pisemnych prac kontrolnych, systematyczne przygotowywanie się do zajęć (dopuszcza się liczbę nieprzygotowań, zgodnie z zapisami w ocenianiu wewnątrzszkolnym z poszczególnych zajęć edukacyjnych) oraz właściwa postawa i praca na zajęciach. Ocena z zajęć edukacyjnych może być podniesiona o jeden stopień.
Jeśli wniosek jest zasadny, Dyrektor szkoły w ciągu kolejnych 5 dni roboczych informuje na piśmie ucznia/rodziców o terminie przeprowadzenia rocznego sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia z danych zajęć edukacyjnych, składającego się z części pisemnej i ustnej. Warunkiem zaliczenia sprawdzianu na daną ocenę jest uzyskanie przez ucznia co najmniej 98% pkt. możliwych do zdobycia.
4. Ocena na koniec roku szkolnego jest podwyższana o jeden stopień w sytuacji, gdy uczeń uzyskał: 1, 2 lub 3 miejsce w konkursach co najmniej na szczeblu dzielnicowym.
VII. WYMAGANIA EDUKACYJNE
- Ogólne wymagania edukacyjne na poszczególne oceny reguluje statut §20 pkt 6.
- Wykaz umiejętności wymaganych od ucznia kończącego daną klasę oraz szczegółowe wymagania edukacyjne na poszczególne oceny są omawiane z uczniami na pierwszych lekcjach, znajdują się do wglądu u nauczycieli przedmiotu oraz na stronie internetowej szkoły.
- Wobec uczniów, którzy posiadają opinię lub orzeczenie PPP stosuje się indywidualne kryteria oceny zgodnie z zaleceniami PPP oraz dostosowuje się wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia, z uwzględnieniem wymagań na sprawdzianie ósmoklasisty po szkole podstawowej.
VIII. Formy komunikacji z rodzicami:
- wpis do e-dziennika
- zebrania z rodzicami
- dni otwarte (rozmowy indywidualne)
- konsultacje
- poczta elektroniczna szkolna