Zasady bezpieczeństwa podczas egzaminu
Wytyczne w związku z bezpieczeństwem podczas egzaminu ósmoklasisty w okresie koronawirusa
1. Osoby biorące udział w egzaminie
1.1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba, bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
1.2. Uczeń, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w egzaminie, nie może przyjść na ten egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
1.3. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy uczeń wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
1.4. Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie:
1) uczniowie
2) osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, tj. nauczyciele, specjaliści pracujący z uczniami, którzy korzystają z dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu (np. komputery, sprzęt medyczny)
3) inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.
4) pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.
Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż wyżej wymienione.
1.5. Uczniowie nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy.
1.6. Na egzaminie każdy uczeń korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki- na matematyce Uczniowie nie mogą pożyczać przyborów od innych uczniów.
1.7. Cudzoziemcy przystępujący do danego egzaminu, którym jako sposób dostosowania testu przyznano możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego, są zobowiązani przynieść własne słowniki.
1.8. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin można przynieść własną butelkę z wodą niegazowaną.
1.9. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków dla uczniów przystępujących do egzaminu.
2. Środki bezpieczeństwa osobistego.
2.1. Czekając na wejście do szkoły albo sali, w której przeprowadzany jest egzamin, uczniowie zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
2.2. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal, w których jest przeprowadzany egzamin, po zajęciu miejsc przez uczniów.
2.3. Uczniowie są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali, w której jest przeprowadzany egzamin. Po zajęciu miejsca w sali (w trakcie egzaminu) uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
1) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
2) wychodzi do toalety
3) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali.
2.4. Nauczyciele i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający, podczas poruszania się po sali, w której jest przeprowadzany egzamin, powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą odsłonić usta i nos, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.
2.5. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku (w przypadku uczniów) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku nauczycieli i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
2.6. W przypadku ucznia, który przystępuje do egzaminu, korzystając z pomocy nauczyciela wspomagającego, musi również być zachowany co najmniej 1,5-metrowy odstęp pomiędzy tym uczniem a nauczycielem.