Technologia łączy ludzi, To zdanie brzmi jak banał, jednakże całkiem dobrze ilustruje nietypowe czasy, w jakich przyszło nam żyć. Czasy, w których edukacja została przestawiona o 180 stopni i przeniesiona ze szkolnych murów do domów uczniów i nauczycieli. Czasy, kiedy zespoły klasowe rozproszyły się, a miejscem pracy, wzajemnej komunikacji i rozrywki stał się Internet. Prawdziwe okno na świat, szkoda tylko, że ten wirtualny.

Można zadać sobie pytanie, czy została jeszcze przestrzeń na ciekawość, poznanie nowych ludzi, nawiązanie kontaktów. Pytanie, czy technologia jest tylko bezduszną technologią służącą zdalnej edukacji, czy też użytecznym narzędziem, przybliżającym nam świat?

Z odpowiedzią na to pytanie nie mają najmniejszych problemów uczniowie naszej szkoły z klas 1a i 1b, którzy w miniony piątek, 19 lutego wzbogacili dzięki nowym technologiom swoje grono znajomych o nowe koleżanki i kolegów – z Górnego Śląska. Wszystko zaczęło się jakiś rok temu. W nauczycielskiej dyskusji pojawił się luźny pomysł nawiązania współpracy ze szkołą z innej części naszego kraju. Zanim miał szansę się rozwinąć, zeszłoroczna wiosna przyniosła nam pandemię i wyzwanie zorganizowania zdalnej edukacji.

Minęło kilka miesięcy, nauczyciele i uczniowie okrzepli w nowym wyzwaniu, oswojeni ze spotkaniami online postawili wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Wrócił zarzucony wcześniej pomysł międzyszkolnej  - i międzyregionalnej współpracy. Rozmowy, burza mózgów, spotkanie online wychowawców klas z obu szkół zaowocowały w dniu 19 lutego 2021r spotkaniem online klas 1a i 1b naszej szkoły z klasą 2a ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Jastrzębiu – Zdroju.

Uczniowie obu szkół od poniedziałku ze zniecierpliwieniem oczekiwali piątkowego łączenia online, snując domysły jacy będą ci uczniowie, czym się interesują, jacy są, co lubią, jaka jest ta druga szkoła. W końcu nadszedł piątek i czas spotkania, które przyniosło wiele radości i emocji zarówno uczniom jak i ich wychowawczyniom. Wzajemnej ciekawości oraz pytaniom nie było końca, a lekcja minęła zdecydowanie za szybko. Dzieci ze zdumieniem odkryły, że chociaż są tak oddalone od siebie, to ich klasy wyglądają podobnie i one same lubią robić podobne rzeczy (sport, zabawa, przedmioty lekcyjne itp).

Nie zabrakło także wymiany prezentów stworzonych samodzielnie przez uczniów – od ilustracji legend warszawskich i rysunków zabytków i miejsc dla Warszawy charakterystycznych, po autoportrety i zdjęcia szkoły. A ponieważ jedno spotkanie, to stanowczo za mało, aby zaspokoić głód nowych znajomości i ciekawość, to w planach są już kolejne łączenia online, uczniowie i ich wychowawczynie oraz nauczyciele współorganizujący proces kształcenia planują dalsze formy aktywności i wymiany doświadczeń. Uczniowie Pana Stefana nigdy się nudzą, zatem… będzie się działo.