Szkoła pamięta!

„Szkoła pamięta”
Szkoła Podstawowa nr28 w Warszawie.
„ Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie …”

Jan Zamoyski

W naszej szkole, prowadzony jest Program Edukacji Patriotycznej „Środy z historią Polski ”, którego głównym celem jest kształtowanie postaw patriotycznych, wychowanie do wartości, rozbudzenie ciekawości dziejami Polski, poznanie wybitnych postaci naszej ojczyzny, kształtowanie postawy szacunku do symboli i tradycji narodowych oraz uświadomienie znaczenia wolności i patriotyzmu w życiu człowieka.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” Ministerstwa Edukacji i Nauki w naszej placówce prowadzone są działania, których głównym celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę poznania i pielęgnowania pamięci o historii polskiego narodu, upamiętnianie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych - bohaterów naszej wolności, narodowych i lokalnych.

„Strażnicy Pamięci” – to grupa wolontariuszy naszej szkoły, która odwiedza miejsca pamięci w dzielnicy Targówek, porządkuje groby, wykonuje wiązanki z symbolami narodowymi, pali znicze i wspomina osoby ważne dla naszej wspólnoty.

1. Kamień – pomnik upamiętniający podporucznika Jana Wójcika ps. „Znicz”.

Jan Wójcik był dowódcą plutonu w zgrupowaniu „Rokity” AK. Dowodził atakiem na niemieckie koszary przy ul. 11 listopada. / Rondo Żaba.

1. Symboliczna mogiła Powstańców Warszawskich rozstrzelanych 1 sierpnia 1944 roku./ ul. Św. Wincentego róg Oszmiańskiej.
  1. Tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzom Armii Krajowej II Regionu Targówek Obwodu VI AK Praga / kościół p.w. Chrystusa Króla.
  1. Monolit z piaskowca upamiętniający miejsce rozstrzelania w okresie 23-27 sierpnia 1944 roku czterdziestu Polaków. / ul. Odrowąża przy Cmentarzu Żydowskim.
  1. Grób Powstańców Warszawy – Janiny i Kazimierza Sieniarskich. Plutonowy AK     w Powstaniu Warszawskim Batalion „ Pięść”. / Cmentarz Bródnowski  al.22B.
  1. Tablica pamiątkowa na murze domu, w którym w czasie Powstania Warszawskiego działał punkt sanitarny XXVI Obwodu Armii Krajowej. /ul. Tykocińska 32/34.
  1. Tablica pamiątkowa : „Tu w latach 1939-1943 hitlerowcy zamordowali około 30 osób”. / ul. Stojanowska 12/14.
  1. Pomnik z Orłem - hołdzie żołnierzom AK. Ku wiecznej pamięci i chwale rozstrzelanych przez zbirów hitlerowskich w dniu 2 sierpnia 1944 roku. / Cmentarz Bródnowski kwatera 114 H 4.
  1. Pomnik – kamień w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej Obwodu Warszawa Praga. / Cmentarz Bródnowski kwatera 22 A.
  1. Kamienna płyta z napisem Katyń. Duży głaz z  dłońmi i drutem kolczastym. Pomnik w hołdzie ofiarom totalitaryzmu komunistycznego./ Cmentarz Bródnowski ul. św. Wincentego 81.