Projekt „Varsavianistyczna szkoła”

Jednym z nadrzędnych celów współczesnej edukacji jest wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej i regionalnej uczniów. Aby można było mówić o tożsamości narodowej, najpierw musimy ukształtować poczucie tożsamości regionalnej, lokalnej. Dokonuje się to poprzez działania i sytuacje wychowawcze, które stwarzają optymalne warunki do poznania i poszanowania dziedzictwa kulturowego, kształtowania postawy otwartej wobec środowiska lokalnego. Mówi się, że kultura narodu będzie istniała, jeżeli będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Najskuteczniejszym sposobem jej trwania jest umożliwianie dzieciom poznania najbliższego otoczenia, swojej "małej ojczyzny", a także jej wartości w kontekście wartości narodowych i ogólnoludzkich. Stąd w naszej szkole idea edukacji varsavianistycznej, która zakłada poznanie historii, szeroko pojętej kultury i tradycji naszego miasta - Warszawy.

Cele projektu:

- Upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o Warszawie — jej przeszłości i teraźniejszości.

- Promowanie aktywności twórczej uczniów w poznawaniu Warszawy.

- Podnoszenie efektywności i atrakcyjności pracy dydaktycznej związanej z poznawaniem własnego miasta.

- Integracja społeczności szkolnej wokół działań na rzecz Warszawy.

- Udział w uroczystościach rocznicowych odbywających się w Warszawie.

- Współpraca ze środowiskiem lokalnym i instytucjami działającymi na rzecz edukacji varsavianistycznej.

- Uzyskanie bezterminowego certyfikatu i zdobycie tytułu Ośrodka Edukacji Varsavianistycznej.

Zespół ds. Projektu „Varsavianistycznej szkoły”.