Projekt edukacyjny „Ile sekretów kryje złotówka?”

Projekt edukacyjny „Ile sekretów kryje złotówka?” z okazji 100. rocznicy uchwalenia złotego walutą polską. Organizatorami przedsięwzięcia są Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Muzeum Warszawy.

Temat: „Świadome posługiwanie się pieniądzem”

Uczestnicy: Klasa 2a

Zespół nauczycieli realizujący projekt: Urszula Rutecka, Maria Markiewicz, Monika Janaszek

Opracowanie projektu Urszula Rutecka

Cele projektu:

• Nauka rozpoznawania monet i banknotów.
  • Praktycznie doświadczenie posługiwania się monetami i banknotami.
  • Nabywanie umiejętności samodzielnego robienia zakupów.
  • Nabycie umiejętności zarządzania własnym budżetem.
  • Kształtowanie dobrych nawyków finansowych.
  • Jak się uczyć, żeby osiągnąć sukces? Przedstawienie uczniom korzyści z udziału w konkursach na przykładzie sukcesów absolwentów SP nr 28.
  • Nauka planowania jak zaoszczędzić określną sumę na zakup np. ulubionej zabawki.
  • Oszczędność energii, a oszczędność złotówek i dbanie o środowisko naturalne.
  • Rozwijanie sprawności fizycznej uczniów poprzez połączenie zabawy z ruchem.
  • Nauka jak gospodarować środkami pieniężnymi, aby uniknąć w przyszłości problemów finansowych.

Ewaluacja projektu:

Zrealizowany projekt skutecznie poszerzył wiedzę uczniów klasy 2a na temat polskiej waluty i przyczynił się do poszerzenia ich świadomości finansowej. Poprzez doświadczenia praktyczne uczniowie nabyli umiejętność posługiwania się pieniądzem. Doskonalili umiejętności matematyczne w zakresie obliczeń pieniężnych. Dzieci były chętne i otwarte na możliwość uczenia się poprzez zabawę. Wszystkie zdobyte doświadczenia będą w przyszłości wpływały pozytywnie na ich decyzje w kwestii planowania swoich budżetów domowych i rozwoju kariery zawodowej.

Nauczyciele realizujący projekt zdobyli wiedzę na temat mocnych i słabych stron uczniów. Ta wiedza pozwoli na rozwijanie zaintersowań i zdolności dzieci w kolejnych latach.

Realizacja projektu wpłynęła pozytywnie na edukację finansową młodych obywateli i pociągnie za sobą korzyści ekonomiczne dla polskiej gospodarki w przyszłości

Warszawski konkurs przegląd projektów "Ile sekretów kryje złotówka?" - Klasa 2a  otrzymała nagrodę główną.