Spotkanie Szkolnego Klubu Wolontariusza

W dniu 06 października 2022 roku odbyło się spotkanie uczniów chętnych zostać wolontariuszami i rodziców z opiekunami wolontariatu w szkole.

Regulamin wolontariatu znajduje się tutaj: https://sp28targowek.eduwarszawa.pl/strefa-ucznia/wolontariat/regulamin

Zapisać się do Szkolnego Klubu Wolontariusza można poprzez librusa. Wszystko jest na stronie https://sp28targowek.eduwarszawa.pl/strefa-ucznia/wolontariat/zapisz-sie.

Podsumowanie spotkania

Kolejne kroki bycia wolontariuszem:

• Rodzic/opiekun prawny wypełnia porozumienie pisemne lub elektronicznie wysyła je librusem do pani Balasińskiej.
  • Dziecko przychodzi do pani Balasińskiej z porozumieniem, lub informacją, ze rodzic wysłał wiadomość.
  • Pani po sprawdzeniu poczty/porozumienia wpisuje ucznia na listę wolontariuszy
  • Uczeń otrzymuje Dzienniczek Wolontariusza.
  • Uczeń informuje opiekuna wolontariatu, co chce robić. Umawia się na działania.
  • Wolontariusz może działać w szkole i na zewnątrz.
  • Uczeń sam zbiera podpisy i pilnuje swoich godzin w dzienniczku.

Uczniowie, którzy byli wolontariuszami w tamtym roku, mogą kontynuować wolontariat w tym roku szkolnym także. Prosimy ponownie o wyrażenie zgody przez rodziców/opiekunów prawnych (zgoda przesłana w librusie w wiadomości do Agnieszki Balasińskiej, pedagoga szkolnego). Porozumienie ułożone w tym roku jest przewidziane na cały okres edukacyjny.

Na spotkaniu zostały przekazane miejsca, gdzie uczniowie mogą udzielać się wolontariacko. Zostało zadane pytanie o harcerstwo. Jeśli uczeń należy do harcerstwa i faktycznie udziela się w różnych akcjach charytatywnych, to opiekun jest skory zaliczyć to jako wolontariat w Dzienniczku Wolontariusza.

Miejsca odbywania wolontariatu

• Opieka nad miejscem pamięci narodowej na Targówku – tzw. Strażnicy Pamięci.
  • Pomoc na turniejach koszykówki organizowanych przez pana Rucińskiego.
  • Pomoc w świetlicy, w klasach młodszych, pomoc koleżeńska – pogotowie naukowe.
  • Pomoc w zerówce szkolnej i przedszkolach na Targówku.
  • Pomoc w klasach szkolnych uczniom z Ukrainy – tzw. tutoring.
  • Zbiórki żołędzi, orzechów, korków, tuszy.
  • Zbiórki żywności, środków, rzeczy organizowane w ciągu roku szkolnego.
  • Kartki świąteczne, ozdoby świąteczne na kiermasze szkolne dla Stowarzyszenia Domów Dziecka.
  • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
  • Pola Nadziei – sadzenie żonkili, zbiórka na rzecz Hospicjum.
  • Sprzątanie Świata.
  • Pomoc w imprezach szkolnych nauczycielom.
  • Pomoc w stadninie koni na Targówku.
  • Akcja „Ile waży św. Mikołaj”.
  • Igrzyska Osób z Niepełnosprawnościami.
  • Zbiórka pieniędzy na rzecz hospicjum.
  • Wolontariat w dzielnicy.

Wolontariat powinien być regularny, odbywać się poza lekcjami uczniów i nie może być ważniejszy od nauki. Minimum godzin, jakie uczniowie muszą w roku szkolnym odbyć jako wolontariusze to 30.